Elköltöztünk a Szabadság térről, az irodánk új címe: 2700 Cegléd, Bercsényi utca 23.

Félfogadás

hétfő 8.30 – 12.30
kedd 8.30 – 12.30
szerda 8.30 – 12.30
csütörtök 8.30 – 12.30
péntek 8.30 – 12.30

Egyéb félfogadás csak előzetes időpont-egyeztetés alapján lehetséges.

Telefon(1): 06 53 501 188
Telefon(2): 06 53 501 187
E-mail: dobozi@kozjegyzocegled.hu
E-mail: dobozi@kozjegyzo.hu

Telefonos elérhetőség:

  • 8.30 - 10.00

Figyelem! Telefonon, folyamatban lévő ügyről, adatvédelmi okok miatt nem adhatunk tájékoztatást. Egyéb, általános jellegű jogi tájékoztatás csak előzetes időpont-egyeztetés alapján lehetséges.

Hasznos linkek

Ingatlan adásvételi vagy ajándékozási szerződés

Kevesen tudják, hogy a közjegyzőknél is köthetők ingatlan adásvételi szerződések, nem csak az ügyvédeknél.

A kétféle szerződéskötési gyakorlat között alapvető különbségek vannak.

Amíg a közjegyző az eladó és a vevő között „középen” köteles elhelyezkedni mindkét oldal irányában pártatlanul és elfogulatlanul, ezért a felek általában a közjegyzői díjat is közösen fizetik, ugyanakkor az ügyvédet általában csak a vevő szokta megbízni (a saját költségén), ezért előfordulhat, hogy az eladói érdekek háttérbe szorulhatnak.

A közjegyzői adásvételi szerződés közokirat, amely „erősebb” okiratfajta a magánokiratnál, mert a közokiratnak törvény által megszabott alakban rögzített okiratnak kell lennie, és a közokiratban foglaltak végrehatását közvetlenül a bírósági végrehajtó eljárása is biztosíthatja.

A közokiratba foglalt szerződés – a magánokirattól eltérően - tartalmazhat közvetlenül végrehajtható elemeket is, amelyek vonatkozhatnak akár az ingatlan kiürítésére, vagy vételárhányad behajtására is.

A közjegyzői kamara által garantáltan és biztonságban megőrzött eredeti szerződésről később tetszőleges példányszámban adhatók ki újabb hiteles példányok, amelyek bizonyító ereje az eredeti szerződésével azonosak.

A közokiratba foglalt adásvételi szerződések munkadíjai hasonlóak az ügyvédi szerződések díjaihoz, azzal az eltéréssel, hogy a közjegyzői irodában az okiratszerkesztés és eljárás díját – az ingatlan értékez igazodóan – nem a közjegyző határozza meg, hanem azt a 14/1991.(XI.26.) IM. sz. rendelet szabályai szerint kell kiszámítani - ld. díjszabás.

A közjegyzői ügyintézés minden esetben magában foglalja a jogi tájékoztatást, a szerződés szerkesztését, a tulajdoni lap lekérdezését, a földhivatali iratbeadást, majd a földhivatali bejegyzés figyelemmel kísérését, továbbá amennyiben szükséges: egyéb jognyilatkozatok beszerzését (pl. elővásárlási jogról szóló nyilatkozat), hirdetmények közzétételét (pl. termőföld esetén), cégkivonat lekérdezését is (céges ügylet esetén), vagy az ügy elintézéséhez szükséges egyéb eljárási cselekményeket is.